Klimatyzacja w domu czy w miejscu pracy bez wątpienia podnosi nasze poczucie komfortu. Jednak jak w przypadku każdego sprzętu należy o nią  dbać aby cieszyć się długą i niezawodną pracą przez lata.

Przeglądy serwisowe

Minimalnie raz w roku powinniśmy wezwać instalatora, aby ten wykonał wszystkie niezbędne prace konserwacyjne. W ramach przeglądu powinny zostać wykonane następujące czynności:

  • czyszczenie filtrów wstępnych jednostki wewnętrznej klimatyzatora
  • mycie i dezynfekcja parownika, skraplacza oraz kanałów dolotowych
  • czyszczenie lamel wymienników jednostek zewnętrznych klimatyzatora
  • sprawdzenie układu chłodniczego: szczelności połączeń, mocowań oraz izolacji termicznej
  • kontrola układu elektrycznego

Po przeglądzie obowiązkiem każdego instalatora jest poinformowanie właściciela klimatyzacji o wszystkich zdiagnozowanych nieprawidłowościach. Wszystkie znaleziony defekty powinny być usunięte możliwie jak najszybciej, ponieważ mogą one doprowadzić do całkowitego uszkodzenia klimatyzatora.

 

Czynności wykonywane przez użytkownika klimatyzacji

Obowiązkiem każdego użytkownika jest przede wszystkim dbanie o czystość filtrów wstępnych jednostki wewnętrznej klimatyzatora. To właśnie na nich osiada cały brud i kurz znajdujący się w powietrzu.

Filtry wstępne jednostek wewnętrznych klimatyzatora znajdują się przeważnie z przodu urządzenia za przednią otwieraną klapą (np. w klimatyzatorach GREE) lub z góry (np. w klimatyzatorach Samsung). Filtry należy delikatnie myć pod ciepłą bieżącą wodą. Do tego celu można wykorzystać gąbkę.

W trakcie intensywnej pracy klimatyzatora np. w okresie letnich upałów, stan filtrów należy kontrolować przynajmniej raz na dwa tygodnie. Oczywiście po sezonie chłodniczym czy grzewczym tak częsta kontrola nie jest już wymagana. Należy również pamiętać, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie skontaktować się z instalatorem.

Konsekwencje nie dbania o klimatyzację

W momencie kiedy przepływ powietrza zostanie zablokowany przez kurz znajdujący się filtrach wstępnych dochodzi do natychmiastowego obniżenia mocy chłodniczej urządzenia. Poza spadkiem wydajności klimatyzatora może dojść także do jego uszkodzenia. Dodatkowo taki stan sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów wewnątrz jednostki wewnętrznej klimatyzatora. Grozi to poważnymi konsekwencjami zarówno finansowymi jak również zdrowotnymi.

Dołącz do grona zadowolonych klientów KLIMAPOINT

Firma KLIMAPOINT oferuje kompleksowe przeglądy serwisowe na terenie Rybnika jak również całego Śląska. Oferujemy przeglądy gwarancyjne jak również pogwarancyjne. Dla dobra naszych Klientów sami przypominamy o corocznym przeglądzie. Jeżeli nie jesteś jeszcze naszym Klientem koniecznie skontaktuj się z nami, a my zadbamy o Twój sprzęt teraz jak również w kolejnych latach.