Za nami pierwsza fala upałów. Jedynym skutecznym lekarstwem na zbyt wysoką temperaturę w domu może okazać się dobrej jakości klimatyzator. Montaż klimatyzatorów staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem – nie jest to inwestycja, która wiąże się z wysokimi kosztami, a przynosi ogromną ulgę podczas letnich upałów. Montaż klimatyzacji kształtuje się na poziomie kilku tysięcy złotych – dla wielu jest to wydatek na możliwym do zaakceptowania poziomie. Pewnie nie raz zastanawialiście się Państwo, kiedy jest najlepszy moment na jej zainstalowanie?
Montaż klimatyzacji warto zaplanować na etapie planowania budowy

Jeśli rozpoczynają Państwo inwestycję związaną z budową nieruchomości, montaż klimatyzacji warto zaplanować już na etapie planowania budowy. W nowo budowanych obiektach można rury chłodnicze, odprowadzanie skroplin oraz instalację zasilania i sterowania wykonać już na etapie wykonywania prac związanych z wykonywaniem instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Jeszcze przed położeniem tynków. Wtedy, montaż końcowy urządzeń klimatyzacji można wykonać już po zakończeniu prac związanych z wykończeniem obiektu – po wykonaniu malowań ścian wewnętrznych jak i wykonaniu elewacji zewnętrznej. Odpowiednio wcześniej zaplanowana instalacja klimatyzacji pozwala na estetyczne wykończenie budynku. Na załączonym zdjęciu mogą Państwo zobaczyć, w jaki sposób prezentuje się nieruchomość, gdy elementy instalacji zostaną ukryte pod ociepleniem.

Instalacja chłodnicza klimatyzacji na poddaszu
Jednostki zewnętrzne klimatyzatorów GREE i LG na elewacji
Przygotowanie instalacji chłodniczej klimatyzacji
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora GREE na elewacji
Montaż klimatyzacji w istniejącym budynku

Sytuacja staje się trudniejsza, jeśli decydujemy się na montaż klimatyzacji w funkcjonujących już obiektach. Musimy liczyć się z faktem, że ułożenie instalacji chłodniczej będzie utrudnione. Umieszczenie jej pod tynkiem czy też sufitem podwieszanym będzie trudne. Możliwe w takiej sytuacji są dwa rozwiązania – ogromny remont, który pozwoli ukryć wszelkie elementy i zyskać estetyczne wnętrze bądź instalacja klimatyzacji w korytkach o wymiarach ok 80×80 mm, co zdecydowanie nie wygląda zbyt pięknie. Montaż klimatyzacji w istniejącym już budynku może wiązać się także z koniecznością zastosowania pompek skroplin – nie zawsze udaje się wykonać grawitacyjne ich odprowadzenie. Zastosowanie pompki skroplin jest rozwiązaniem mniej korzystnym dla właściciela nieruchomości – pompki częściej ulegają awarii, kosztują, ale też wymagają regularnej konserwacji i dostępu do zasilania. Decydując się na montaż klimatyzacji w istniejących już obiektach wszelkie instalacje zewnętrzne można również ukryć za pomocą korytek – w zależności od kolorystyki elewacji np. białych bądź brązowych – tak jak na poniższych zdjęciach. W zależności od warunków technicznych nieruchomości, montaż urządzenia klimatyzacyjnego można również wykonać bez wykorzystania korytek – w zależności od projektu, instalację można poprowadzić przez poddasze.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora GREE na elewacji z instalacją na poddaszu
Białe korytko z instalacją chłodniczą klimatyzatora na elewacji
Białe korytka z instalacją chłodniczą na elewacji przy jednostkach zewnętrznych klimatyzatorów LG
Brązowe korytko z instalacją chłodniczą klimatyzatora na elewacji domu
Podsumowując, o montażu klimatyzacji warto zadecydować na jak najwcześniejszym etapie planowania inwestycji. Im wcześniej podjęta decyzja o jej wykonaniu, tym tańszy jej koszt i estetyczniejszy wygląd. Co nie oznacza, że odradzamy montaż klimatyzacji w już istniejących budynkach – jest to rozwiązanie, na które zdecydowanie warto się zdecydować, natomiast my zrobimy wszystko, by po wykonaniu prac, budynek nadal prezentował się estetycznie.