Klimatyzator nie tylko na lato. Przyjemne ciepło i czyste powietrze jesienią.

Klimatyzator z założenia jest urządzeniem, które powinno ochładzać powietrze w pomieszczeniu. Jego użytkowanie w okresie letnim potrafi przynieść nieocenione korzyści ukierunkowane na komfort mieszkańców i osób przebywających w pomieszczeniu. Nowoczesne urządzenia posiadają także inną funkcję – ogrzewają powietrze. Czy jest to dobry sposób na jesienne chłody?

Ciepło w klimatyzatorze – jak to możliwe?

Aby przekonać się, że klimatyzator może nie tylko chłodzić, ale też ogrzewać pomieszczenie, należy sobie wyjaśnić, jak on właściwie pracuje. Połączone ze sobą rurociągiem chłodniczym jednostki zewnętrza i wewnętrzna spełniają dwie różne funkcje. Zewnętrzna jest źródłem ciepła, z kolei wewnętrzna odpowiada za powietrze chłodne – tak jest w przypadku chłodzenia pomieszczeń.

Klimatyzatory z funkcją ogrzewania pracują również w układzie odwróconym, czyli jednostka zewnętrzna stanowi źródło chłodu, a wewnętrzna ciepła. Jednym przyciskiem użytkownik może zmienić tryb pracy klimatyzatora i tym samym podnieść temperaturę w pomieszczeniu, zamiast ją obniżyć.

Oszczędnie i komfortowo

Według licznych danych korzystanie z klimatyzatora w celu ogrzewania lub dogrzewania pomieszczenia przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji nawet do ok. 70% w przypadku ogrzewania elektrycznego. Ciepło, jakie jest z niego wytwarzane, jest znacznie tańsze, niż to pochodzące również z grzejników akumulacyjnych oraz tradycyjnych farelek. To powoduje, że w okresie przejściowym, jakim jest jesień i wiosna, dogrzewanie pomieszczenia klimatyzatorem zdecydowanie opłaca się finansowo.

Wśród zalet, które przemawiają za jego korzystnym użytkowaniem w celach grzewczych, wyróżnić należy również szybkość podgrzewania powietrza. Urządzenie klimatyzacyjne z wydajnym wentylatorem i nawiewem w ciągu zaledwie kilka minut podnosi temperaturę w pomieszczeniu do tej, jaka została zaprogramowana, oraz utrzymuje ją dzięki zaawansowanej automatyce.

W każdym nowoczesnym klimatyzatorze stosuje się także filtry, które oczyszczają powietrze z kurzu, alergenów, wirusów i bakterii. Ogrzewanie nim wnętrza jest zatem korzystne dla zdrowia człowieka, który oddycha czystym i świeżym powietrzem.

Należy jednak wiedzieć, że wydajność i skuteczność grzania klimatyzatorów jest uzależniona od warunków panujących na zewnątrz. Im temperatura jest niższa, tym słabsze jest grzanie. Przy zakupie klimatyzatora z funkcją grzania powinno się zatem zwrócić uwagę na jego zakres pracy. Niektóre modele wykazują skuteczność w temperaturze nawet do -30°C.