Od kliku ostatnich lat możemy zaobserwować znaczny wzrost liczby montowanych klimatyzatorów zarówno w domach jak i w biurach. Na dzień dzisiejszy klimatyzator odpowiada nie tylko za chłodzenie powietrza, ale odpowiada całościowo za utrzymywanie komfortowego mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia. Poza podstawowymi funkcjami jakimi są chłodzenie oraz ogrzewanie powietrza, nowoczesny klimatyzator dba również o czystość powietrza jak również samego siebie.

Na wejściu powietrza jednostki wewnętrznej znajdują się filtry wstępne. Ich rolą jest odfiltrowanie z powietrza kurzu, pyłków oraz innych zanieczyszczeń. Dobre filtry w nowoczesnych klimatyzatorach są w stanie odfiltrować większość cząstek stałych powyżej 10 µm. Efektem czego jest niesamowity komfort i zdrowe powietrze.

Filtr sam się nie wyczyści

Podczas pracy, klimatyzator nieustannie oczyszcza powietrze, jednak kurz i inne zanieczyszczenia osiadające na filtrach wstępnych mogą doprowadzić do ich całkowitego zatkania. Klimatyzator tak samo jak każdy inny sprzęt AGD wymaga czyszczenia oraz konserwacji, tak, aby mógł niezawodnie służyć latami.

To właśnie po stronie użytkownika leży odpowiedzialność za utrzymywanie filtrów wstępnych w należytej czystości. W zależności od tego gdzie mieszkamy, a zarazem od tego jak zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu filtry wstępne będą wymagały częstszego bądź rzadszego czyszczenia. W czasie intensywnego użytkowania klimatyzatora np. w czasie letnich upałów zaleca się, aby chociaż raz na dwa tygodnie spojrzeć na filtry, aby upewnić się, że nie są one zbytnio zanieczyszczone.

Jak czyścić filtry wstępne klimatyzatora

Czyszczenie filtrów wstępnych jest bardzo proste oraz nie zajmuje wiele czasu. Filtry wstępne znajdują się przeważnie za przednią klapą (np. w klimatyzatorach GREE, LG) lub z góry (np. w klimatyzatorach SAMSUNG). Filtry należy wyciągną i odkurzyć odkurzaczem lub umyć pod bieżącą, ciepłą wodą.

Skutki zaniedbań

Niestety wiele osób zapomina o regularnej kontroli czystości filtrów wstępnych. Skutki takich zaniedbań mogą być naprawdę poważne. Zanieczyszczone filtry w znaczny sposób ograniczają, a nawet uniemożliwiają przepływ powietrza przez parownik znajdujący się wewnątrz klimatyzatora. W skutek czego klimatyzator traci na wydajności, jednocześnie nieodparowany w parowniku czynnik chłodniczy może uszkodzić sprężarkę. Dodatkowo na zanieczyszczonych filtrach zaczynają się rozwijać wszelkiego rodzaju bakterie i grzyby. Oprócz nieprzyjemnego zapachu panującego w pomieszczeniu narażamy się na utratę zdrowia. Skutki finansowe takich zaniedbań również mogą być poważne.

Poza corocznym odgrzybianiem i konserwacją wykonywaną przez instalatora, pamiętaj, aby regularnie kontrolować stan zanieczyszczenia filtrów i w razie potrzeby wyczyścić je.

Poniżej przedstawiamy przykładowe zdjęcia filtrów wstępnych zanieczyszczonych w sposób niedopuszczalny. Tak zabrudzone filtry narażają nas na utratę zdrowia oraz uszkodzenie sprzętu.

Jeżeli potrzebujesz jakichkolwiek dodatkowych informacji czy pomocy, koniecznie skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści udzielą Ci wszelkich niezbędnych informacji lub wyślą do Ciebie serwisantów.