Pompy ciepła - Śląsk, Rybnik

W celu ogrzania budynków wykorzystywana jest energia, pozyskiwana z promieniowania słonecznego, wód gruntowych, ziemi, powietrza atmosferycznego i energii geotermalnej. Jest ona dostępna w nieograniczonych ilościach i - co równie ważne - jest bezpłatna.

Pompy ciepłaRosnąca świadomość niekorzystnego wpływu ogrzewania budynków nieodnawialnymi źródłami energii na środowisko naturalne spowodowała, że obserwujemy wzrost zainteresowania alternatywnymi źródłami energii, które mają korzystny wpływ na nasze otoczenie, a także są ekonomicznymi rozwiązaniami, pozwalającymi jednocześnie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednym z nich są pompy ciepła, należące do najbardziej efektywnych oraz ekologicznych systemów ogrzewania budynków. Takie pompy ciepła na terenie Śląska i miejscowości takich jak Rybnik prezentuje w swojej ofercie sprzedażowej firma KLIMAPOINT. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat pomp ciepła.

Kontakt w sprawie pomp ciepła

Ekologia i ekonomia

Ekologia i ekonomia pomp ciepłaPompy ciepła mają wiele zalet, z których najważniejsze są te związane z kosztami ogrzewania oraz ochrony środowiska. Jest to najtańszy sposób ogrzewania budynków. Roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150-200 m2 oscyluje w granicach 1500-2000 zł. Pompy ciepła to również system wielofunkcyjny, co oznacza, że zimą ogrzewa budynek, a latem go chłodzi. W miejscu jego eksploatacji nie są produkowane żadne spaliny, co powoduje, że ogrzewając powierzchnie mieszkalne nie zanieczyszczamy powietrza. Z pomp ciepła może korzystać praktycznie każdy, gdyż ich montaż możliwy jest w każdym obiekcie. Niewątpliwym atutem takiego ogrzewania jest bezpieczeństwo. Przy pompach ciepła nie występuje ryzyko wybuchu, które może pojawić się przy innych systemach grzewczych, np. przy ogrzewaniu gazowym. Na Śląsku świadomość ekologiczna regularnie wzrasta od wielu lat. To dlatego właśnie w tym regionie, w miastach takich jak Rybnik czy Pszczyna pompy ciepła zyskują coraz większą popularność.

Kontakt w sprawie pomp ciepła

Rodzaje

Rodzaje pomp ciepłaWyróżniamy 3 rodzaje pomp ciepła: pompy, które pozyskują energię z wody, gruntu i powietrza. Nasza firma świadczy usługi na terenie Śląska z zakresu sprzedaży oraz montażu powietrznych pomp ciepła, na które zdecydowaliśmy się ze względu na ich wysoką skuteczność w naszym klimacie.

Mechanizm działania powietrznej pompy ciepła można porównać do mechanizmu działania lodówki. Ciepło pozyskiwane jest z powietrza, gromadzone i następnie wchłaniane do cieczy. Ta z kolei przechodzi przez sprężarkę, gdzie zostaje podgrzana i przetransportowana do układów ogrzewania. Powietrzne pompy ciepła, podobnie jak inne rodzaje tych systemów, sprzyjają oszczędnościom budżetu domowego. Są również łatwe w konserwacji oraz nie wymagają stałej kontroli i obsługi, co wpływa na wygodę i tym samym komfort ich użytkowania.

Powietrzne pompy ciepła mogą współpracować z innymi systemami grzewczymi. Najlepszym rozwiązaniem jest ich podłączenie do systemu ogrzewania podłogowego lub też ogrzewania ciepłym powietrzem.
By dowiedzieć się więcej o rodzajach pomp ciepła oraz sposobie ich wykorzystania, zapraszamy do dalszego czytania, ale także do kontaktu z siedzibą naszej firmy w Rybniku na Śląsku.

Kontakt w sprawie rodzajów pomp ciepła

Dotacje na pompy ciepła

Dotacje na pompy ciepłaDecydując się na zakup pompy ciepła do swojego domu, można otrzymać odpowiednią dotację, tzw. kredyt na budowę energooszczędnych domów. Fundusze pozyskiwane są z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na Śląsku. Pozyskane środki w formie kredytu, który udzielany jest na 13 lat, są spłacane w ratach. Kwota, na jaką może liczyć osoba starająca się o dotację, wynosi maksymalnie 200 tys. złotych.

O wsparcie finansowe na zakup pomp ciepła mogą ubiegać się właściciele domów, dla których wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową nie będzie przekraczał 50 kWh na metr kwadratowy rocznie.

Kontakt w sprawie dotacji na pompy ciepła

Dobór

Dobór pomp ciepłaPompę ciepła należy dopasować do specyfiki do danego budynku, tylko wtedy pracuje ona efektywnie i wydajnie. Szczególną uwagę zwracamy na: moc grzewczą, moc chłodniczą, moc elektryczną oraz współczynnik COP. Na etapie wykonywania projektu budynku uwzględniane są dane, dotyczące zapotrzebowania obiektu na ciepło. Są one kluczowe również przy wyborze pompy ciepła.

  • Moc grzewcza: powinna być równa maksymalnemu zapotrzebowaniu na ciepło. To powoduje, że pompa jest w stanie maksymalnie ogrzewać budynek przy bardzo niskich temperaturach. Przy mocy grzewczej, która stanowi 70% zapotrzebowania, stosowane są dodatkowe urządzenia grzewcze.

  • Moc chłodnicza: jest to moc, która informuje nas o maksymalnym poborze ciepła ze źródła dolnego przez sprężarkę. Jeżeli pompa ma być przeznaczona również do chłodzenia budynku, współczynnik ten powinien być maksymalnie najwyższy.

  • Moc elektryczna: określa, jaka jest maksymalna ilość energii wykorzystywana przez sprężarkę. Prąd zazwyczaj stanowi 25% zapotrzebowania energetycznego pompy ciepła.

  • Współczynnik COP: to współczynnik wydajności cieplnej. Powinien być on jak najwyższy, co warunkuje efektywność pracy pompy.

Nasza firma od lat pomaga klientom w doborze najlepszej jakości pomp ciepła, działając w Rybniku, Pszczynie oraz na terenie całego województwa śląskiego. Szukający pomp ciepła klienci trafiają do nas również spoza Śląska. Zapraszamy do dalszej lektury, która pomoże poznać naszą firmę i sposoby jej działania nieco bliżej.

Kontakt w sprawie doboru pomp ciepła

Przeglądy pomp ciepła

Przeglądy pomp ciepłaPrzegląd każdego systemu ogrzewania wpływa na efektywność jego pracy, również jest to konieczne w przypadku pompy ciepła. Pomimo, że są to urządzenia o bardzo niskim wskaźniku awaryjności, są jednak zbudowane z kilku podzespołów. Na skutek ich eksploatacji mogą w sposób naturalny ulec zużyciu czy też zmniejszyć wydajność swojej pracy. Przegląd techniczny obejmuje m.in. kontrolę szczelności oraz ciśnienia układu chłodniczego pompy ciepła, sprawdzenie stanu filtrów, czyszczenie parownika i kontrolę ciśnienia w instalacji grzewczej i dolnego źródła ciepła.
Jeszcze raz warto wspomnieć, że KLIMAPOINT dokonuje przeglądów pomp ciepła na terenie całego Śląska, a w szczególności w miejscowości Rybnik, gdzie mieści się jej siedziba.

Kontakt w sprawie przeglądu pomp ciepła

Serwis pomp ciepła

Serwis pomp ciepłaNasza firma zajmuje się również serwisem pomp ciepła. W przypadku jakichkolwiek problemów, które mogą wystąpić z pompami ciepła, jesteśmy do Państwa dyspozycji. Usuwanie wszelkich usterek powinno odbywać się natychmiast po ich wystąpieniu, gdyż w przeciwnym razie może dojść do większych problemów, a nawet awarii całego systemu. Dlatego zachęcamy do natychmiastowego kontaktowania się z nami w przypadku zaobserwowanej awarii pompy ciepła.

Kontakt w sprawie serwisu pomp ciepła